Ewolucja konia

Kiedyś nie było takich koni jak teraz. Były małe jak lisy. Nie było wtedy kucyków. Miały na początku cztery palce, nie miały kopyt. Na tej podstronie dowiesz się jak wygłądały konie sprzed milionów lat.
Malowidła w jaskini.
___________________________________________________________________________________________________________________
Eohippus
Era: Eocen
Rozmiar: 20 cm
Kiedy żył:
55 milionów lat temu
Pierwszym protoplastą konia był Eohippus, który w ogóle nie przypominał tego zwierzęcia. eohippusŻył około 50 mln lat temu, na terenach Ameryki Południowej, Europy i Azji. Był wielkości lisa, o wygiętym grzbiecie. Zamiast kopyt miał na przedich łapach cztery, a na tylnych trzy palce. Zamieszkiwał lasy, żywił się miękkim listowiem i ziołami, a w gęstym poszyciu miał dobre schronienie przed drapieżnikami.
Mesohippus
Era:
Oligocen
Rozmiar:
24 cm
Kiedy żył:
40 milionów lat temu
merychippus
Z biegiem lat klimat stawał się coraz cieplejszy przez co lasy zaczęły wysychać, przekształcając sięw porosnięte trawą stepy. Eohippus musiał sie przystosować głównie do twardej, stepowej trawy, przez co uległy przekształceniu szczęki tych zwierząt. Powstał Merychippus, który żył około 20 mln lat temu i miał już 90cm.
MerychippusEra: Miocen
Rozmiar: 47 cm
Kiedy żył:
25 milionów lat temu
Zwierzęta te nie miały możliwości chowania sie przed wrogiem, więc musiały nauczyć się uciekać przed wrogami. pliohippusPalce u kończyn zaczęły zanikać, aż pozostał tylko jeden, środkowy, otoczony grubą warstwą rogową (kopytem). Zwierzę stawało się coraz większe. W ten sposób powstał Pliohippus, który żył około 5 mln lat temu, i mierzył 115 cm.
Equus ( Koń przewalskiego)
Era: Holocen
Romiar:
130-145 cm
Na pierwszego, bezpośredniego przodka dzisiejszego konia natrafił w 1878 roku koń przewalskiegorosyjski badacz i podróżnik Mikołaj Przewalski, a od jego nazwiska została nazwana ta rasy konia - koń Przewalskiego. Żył onw Azji i Europie, był maści ciemnobułanej. Przez jego grzbiet przechodziła ciemna pręga. Miał gęstą, szczeciniastą grzywę i "umączony", jasny pysk. Jego wzrost dochodził do 140 cm, co oznacza, że był kucem.
Do dziś na wolności żyją jeszcze niewielkie stada tych koni na pustyniach Dżungarii i w Mongolii, oraz w niemal każdym ogrodziezoologicznym na świecie. Jest również realizowany program przywracania ich do życia na wolności, w naturalnych warunkach - robi się to na pustyni Gobi.
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW